Datastory.cz

ČHMÚ nevede účetnictví

EDIT: Už prakticky všichni mnou oslovení odpověděli (až na dvě povodí, které teď dostanou důrazně domluveno od Ministerstva zemědělství a ČEPS, kterého snad umravní Ministerstvo průmyslu a obchodu) a výsledek mluví jasně: Ze 170 milionů, které si vloni ČHMÚ “vydělal”, přiteklo hned 94 milionů od pouhého tuctu státních orgánů, z nichž vede Řízení letového provozu (71 milionů). Zajímavá je i Česká televize s miliony pěti. Do zbytku tohohle “byznysu” pak nejspíš posvítí probíhající soud, ale zatím se jeví, že publikovat meteodata zdarma je problém spíš zvykový (už to tak děláme sto let, tak proč to měnit) než finanční.

Aspoň to plyne z rozhodnutí Ministerstva životního prostředí, podle kterého je jedinou cestou, jak získat seznam loňských klientů ČHMŮ, projít a naskenovat 1522 smluv.

Ministerstvo se tak vložilo do otázky na prodeje hydrometeorologického ústavu a velkoryse snížilo původní zjevně obstrukční dvousettisícovou úhradu na lidových 105 tisíc.

Ministerští právníci přistoupili k dokazování vskutku posvém: Místo aby zjistili, jak ČHMÚ objednávky eviduje, radši sami provedli experiment, při kterém seznali, že „Vyhledání smluv v centrálním archivu a rovněž v pobočkových archivech, vypsání a zpracování informací v požadované struktuře trvá v průměru u jedné smlouvy 16 minut“. Připouštím, že po „zabavení vycpaného medvěda“ jsem něco takového mohl od právníků MŽP čekat.

A jelikož dosavadní vývoj sliboval nějakou podobnou levárnu, zkusmo jsem začal oslovovat různé orgány státu s dotazem, kolik vloni z data a služby ústavu zaplatili. Zatím jsem našel skoro polovinu z oněch „vydělaných“ 170 milionů. Takže „samofinancování ČHMÚ“ začíná vypadat spíše jako tradiční přesuny uvnitř státního rozpočtu.

Mimochodem, přemrštěné poplatky za poskytování informací mapuje server infozazlato.cz, ale ty největší hity najdete jenom na tomhle blogu.