Datastory.cz

IT dodavatel, nebo teroristi? Splést se může každý

„Online přenos a případné zveřejnění pohybu všech dopravních prostředků DPP na celém území hl. m. Prahy již vzhledem k bezpečnostní situaci v Evropě (teroristické útoky v Paříži), představuje vysoké bezpečnostní riziko,“ vysvětloval bez uzardění pražský dopravní podnik, proč odmítá zveřejňovat informace o aktuální poloze autobusů a tramvají. Že to v Brně funguje i bez zmíněných negativních efektů, roli nehrálo.

Teprve až replika k probíhajícímu soudu naznačila, že se celý problém má trochu jinak. Dispečerské systémy DORIS (tramvaje) a AUDIS z dílny vykutálené firmy Xanthus neumí informace o poloze poskytovat mimo systémy dopravního podniku a přidání takové funkce by údajně bylo mimořádně nákladné.

Ale chápu, že důvody jsou to prakticky totožné a není divu, že je leckdo, zejména orgán ve správním řízení, snadno zamění.

Probíhající spor 6 A 52/2016 by v ideálním případě mohl objasnit jednu otázku: Má obecní firma předpokládat zájem veřejnosti o své fungování a přizpůsobovat tomu své procesy a interní systémy? Špatně navržený IT systém nepatří mezi zákonné důvody pro neposkytování informací (pokud ano, stala by se ve veřejné správě taková “neschopnost” velmi poptávanou funkcí). Jsem tedy zvědav, jak se s tím vypořádá soud.